Nejtvrdší dobrovolní hasiči změřili své síly ve Svitavách. Na start se poprvé v historii mistrovství postavily i ženy

28. srpna, Svitavy – Mistrovství České republiky dobrovolných hasičů v disciplínách TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije) se konalo 28. srpna na svitavském náměstí Míru. Pro dobrovolné hasičky to bylo vůbec poprvé, kdy se mohly MČR účastnit.

Celý závod se skládal z čtyř úseků. První úsek spočíval v rozvinutí dvou hadicových vedení (ženy 1 hadicové vedení) s proudnicemi na určenou vzdálenost, druhá část prvního úseku spočívala ve smotání těchto dvou hadic. Druhý úsek závodníky potrápil tzv. „Hammer boxem“, kde hasiči musí 40krát udeřit 6kilovým kladivem, ženy musí udeřit pouze 20krát. Následně musí závodník projít tunelem a tlačit před sebou 20 kg vážící barel (ženy 10 kg). Předposlední částí tohoto úseku je tažení 80kg figuríny, následované překonáním tří metrové bariéry za pomocí lana (ženy za pomocí žebříku) a konečným seskokem z ní do matrace. Ve třetím úseku na muže čekalo postavení dvou žebříků a následné vytáhnutí 25kg břemene do výšky (ženy 15kg). Těsně před koncem tohoto úseku museli závodníci ještě připojit proudnici k hydrantovému nástavci. Na posledním úseku museli závodníci od startu úseku běžet před výškovou budovu se dvěma hadicemi B (ženy bez hadic), kde je odložili a pokračovali výstupem po schodech po značené trase do cíle, kde sepnutím ukončili časomíru úseku.

V kategorii mužů do 34 let (včetně) se povedlo s časem 4:18.86 setin zvítězit Michalu Skřivánkovi z SDH Rohatec, na místě druhém se umístil Ondřej Rybníkář z SDH Blatnice pod Svatým Antonínkem a na třetí pozici skončil Marek Zecha z SDH Vranová Lhota. Mezi muži nad 35 let se s časem 4:28.87 setin nejvíce zadařilo Tomášovi Mácovi z SDH Brno – Slatina, titul vicemistra republiky získal Antonín Rendl z SDH Česká Kubice a pro bronzovou medaili si doběhl Zdeněk Janoš z SDH Hať.

V soutěži družstev se mistry republiky stali dobrovolní hasiči z Krajského sdružení hasičů (KSH) Jihomoravského kraje, titul vicemistrů si odváží KSH Moravskoslezského kraje a titul druhých vicemistrů sportovci z KSH Jihočeského kraje.

Pro ženy – dobrovolné hasičky byla účast na MČR v TFA premiérou. Všem závodnicím se povedlo na trati podat více než úctyhodné výkony, za což byly odměněny velkou podporou ze strany přítomného publika. Titul mistryně republiky a nejtvrdší hasičky si odvezla Michaela Honsová z SDH Petrůvky, na stříbrnou medailovou pozici dosáhla Eliška Vrbová z SDH Cítoliby, bronz získala Kateřina Vodičková z SDH Rokytnice nad Rokytnou.